Acum este Lun Aug 20, 2018 3:26 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
 Documente vechi despre carpatini 
Autor Mesaj

Mesaj Documente vechi despre carpatini
Am trimis d-l Balan un document vechi si anume:BULETIN DOCUMENTAR,CLUBUL RASELOR CANINE DE TALIE MARE,Anul 1-Nr.3 din anul 1978,carte editata de Asociatia Chinologica Bucuresti,care face referire la rasele nationale.In cuprinsul ei sunt interviuri cu Mihai Mosandrei,poze vechi ale cainilor carpatini ,rezultate Expo. chinologice.Buletinul prezinta standardul Ciobanescului Carpatin la acea vreme.Deasemenea, il rog pe d-l Balan sa prezinte Buletinul pe Forum integral si sa expuna pe forum niste caini carpatini din zona Muscelului-jud.Arges,caini care nu au nici un grad de rudenie cu cainii detinatori de COR din tara sau zona Rucar(O femela din acea zona a fost prezenta la Gala de Craciun Expo Bucuresti,care a luat calificativul Excelent:Clasa de selectie RECOMANDAT).Cartea mi-a fost pusa la dispozitie de prietenul meu Dragos Toader,mare iubitor de carpatini si detinator de carpatini din zona sus amintita. ALBESCU ROBERT,proprietar Canisa de CARAIMAN

Lun Dec 22, 2008 6:44 pm

Locaţie: Piatra Neamt
Mesaj Re: Documente vechi despre carpatini
Multumesc Robert pentru eforturile tale in ceea ce priveste aceasta rasa .Documentele puse de tine la dispozitie vor fi desigur publicate . Sunt desigur lucruri noi care vin in sprijinul tezei deja acceptate:ca Ciobanescul Romanesc Carpatin este un caine al natiei romane , care a aparut asa cum demonstreaza TOATE documentele existente, pe intreg cuprinsul spatiului carpato-danubiano-pontic si ca SINGURUL PARINTE AL ACESTEI RASE ESTE POPORUL ROMAN. Felicitari pentru femela prezentata la Gala.
Mergi asa ca mergi bine. Te rog , trimite-ne o poza cu aceasta femela.

Lun Dec 22, 2008 8:01 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ]