Acum este Lun Sep 24, 2018 2:13 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
 Cum trebuie sa arate un carpatin 
Autor Mesaj

Mesaj Re: Cum trebuie sa arate un carpatin
Nu a zis nimeni nimic despre culoarea ochilor .
Mai sunt inca exemplare cu ochi de culoare deschisa.Cat de grav este acest lucru?
Unii ii numesc ochi vii...

Mar Iul 28, 2009 8:36 pm

Din cate am vazut eu, ce-i drept nu la expozitiile la care am fost un ultima perioada, da, mai sunt si exemplare cu ochii deschisi (este o diferenta totusi intre ochi "deschisi" si asa-zisii "ochi de fiara" - adica ochii aceia galbeni), dar carpatinii cu astfel de ochi - in opinia mea - sunt deja exceptii. Ochii de fiara sunt din cate stiu considerati un defect!

Dl. Balan, interesul meu este viu si sunt sigura ca si al altora, dar pentru moment cunostintele mele sunt limitate, asa ca urmaresc si citesc ce scriu altii mai stiutori si mai experimentati. Chiar sper sa se animeze putin acest forum, ptr ca aceste discutii pot fi foarte constructive :) .

Mie Iul 29, 2009 6:42 pm

Daca as putea ,as vrea sa vad capul carpatinilor mei, identic cu cel al lui Pasa dar in expozitii vezi mai multe tipuri de capatani.De ce?

Mie Iul 29, 2009 7:40 pm

Locaţie: Piatra Neamt
Standardul rasei CRC, spune ca ochii acestui caine sunt de culoare "brun inchisa". Mi se pare o formulare pleonastica, eu nestiind de pilda cum e culoarea brun deschisa.Asa ca voi spune mai bine brun. Cum brun nu poate insemna deschis, sa intelegem ca, culoarea ideala a ochilor la aceasta rasa este culoiarea inchisa. Dealtfel, pigmentul ochilor ca si cel al robei si mucozitatilor , este un indiciu important cu privire la valoarea exemplarului de CRC .
Nu sunt,adeptul "culorilor vii". Eufemismul d-stra ma trimite cu gandul la "rateurile justificate" de crescatori care vor sa creada ca in curtea lor se afla modelul pe care noi incercam sa-l gasim in lumea reala.Oamenii de stiinta au demonstrat ca pigmentul puternic, este expresia vivacitatii si rezistentei . E oare cineva atat de
copil incat sa creada ca ochiul batranului canis lupus , adica a fiarei trebuie regasit in rasa CRC?

Sâm Aug 01, 2009 9:46 pm

In orice caz insa , pigmentatia robei si a ochilor, trebuie sa creeze o imagine de armonie coloristica.De cele mai multe ori o slaba pigmentare a ochilor iese in evidenta in raport cu cea a robei. In nici un caz nu pot fi admisi ochi atat de "vii", incat sa fie perceputi ca fiind de fapt galbeni.

Dum Aug 02, 2009 7:26 am

Va atasez cateva poze cu una dintre catelele mele de care sunt foarte mandru :ARINA de TROIAN la 6 luni ,63 cm la greaban si 35 kg acum este ceva mai mare dar o sa revin in cateva saptamani cu poze mai noi .

Ataşamente:
30012010885.jpg
30012010885.jpg [ 401.87 KiB | Vizualizat de 4539 ori ]
30012010913.jpg
30012010913.jpg [ 447.15 KiB | Vizualizat de 4544 ori ]
30012010917.jpg
30012010917.jpg [ 380.05 KiB | Vizualizat de 4545 ori ]
Mar Feb 09, 2010 10:07 am

Cealalta catea a mea la varsta de 1 an si 3 luni ,72 cm si 48 kg.
Astept aprecierile dvs pt cele 2 exemplare .

Ataşamente:
30012010925.jpg
30012010925.jpg [ 394.52 KiB | Vizualizat de 4536 ori ]
30012010891.jpg
30012010891.jpg [ 414.38 KiB | Vizualizat de 4530 ori ]
Mar Feb 09, 2010 10:18 am

poze cu cele doua deocamdate atat revin cu alte poze cand mai cresc cei mai mici

Ataşamente:
30012010890.jpg
30012010890.jpg [ 397.06 KiB | Vizualizat de 4536 ori ]
30012010892.jpg
30012010892.jpg [ 419.46 KiB | Vizualizat de 4539 ori ]
30012010884.jpg
30012010884.jpg [ 455.78 KiB | Vizualizat de 4517 ori ]
Mar Feb 09, 2010 10:40 am

Sa va traiasca femelutele.Amandoua sunt tipice rasei si foarte bine dezvoltate. Personal , o prefer pe Arina de Troian(sper sa nu fiu subiectiv). E mai bine ansamblata, mai bine proportionata, cu o linie superioara excelenta si cu o osatura remarcabila. F.buna si pigmentatia.Seamana a CIOBANESC .Important este sa primeasca o dresura de ring corespunzatoare pentru a o putea promova cum se cuvine. Cred ca are si un bun caracter pentru ca si Pasa de Troian si Hera de Troian sunt carpatini "cu vana"
Cat despre kilograme, ce sa va spun, nu cred ca sunt un indiciu asupra calitatii exemplarului ,in general, atunci cand sunt cam...multe.Dimpotriva!
Sa auzim de bine!

Mar Feb 09, 2010 11:05 am

Femela de 6 luni .

Mar Feb 09, 2010 12:38 pm

Multumesc pt aprecieri dar depinde din ce unghi privim.Eu care le vad din centru va pot spune ca Ina este mai bine proportionata (deocamdata) este o catea lunga ceea ce cred ca cauta orice crescator.Are deasemenea o textura a parului mult mai buna dar pierde in fata Arinei la capitolul cap si caracter.Per ansamblu amandoua sunt ciobanesti cum rar mai vezi in ultima vreme prin ringuri i-mi scuzati lipsa de modestie dar pun mult suflet si de obicei nu gresesc.Merg pe principiul dupa munca si rasplata ,dupa cunostinte si rezultate, le veti vedea in ring anul acesta si indiferent de rezultate i-mi veti spune dvs daca am carpatini sau nu.

Mar Feb 09, 2010 3:51 pm

Cat despre dresura de ring este ultima pe lista prioritatilor in cresterea si educarea lor.Probabil va fi undeva la nivelul celeilalte iar daca asta va face sa piarda si ea in fata diferitelor vulpite anorexice bine prezentate dintr-un anumit unghi bineinteles asta este noi vom merge inainte pe linia pe care mi-am propus-o cand am inceput sa cresc carpatinul.Va urez bafta tuturor crescatorilor sa va fie cainii sanatosi si sa ne vedem cat mai des in ringul de concurs.

Mar Feb 09, 2010 4:02 pm

Domnule Balan ati fost acuzat pe unele forumuri ca ati " fixat parul de capra " , poate doriti sa prezentati unele detalii (argumentate binenteles) despre cum ar trebuii sa arate parul la rasa carpatin .
Deasemenea ar fi interesanta parerea dumneavoastra referitoare la aplomburi si angulatii.

Lun Apr 26, 2010 4:33 pm

Buna seara
Am fost desigur acuzat ca:
-as fi fost securist
-as fi transplantat moldovenilor "limba-lata"
-as fi facut monte la femele de carpatin cu tapi transfugi din Galati la Turda, fixand astfel la aceasta rasa ceea ce eunucii si bazbuzucii de pe Bobeica numesc azi par de capra.
Domnule, stii de ce dumneata ai fost numit "puricos"?Stii de ce eu "securist si Limba -Lata"?
Stii de ce o intreaga multime de lucruri sunt exprimate pe dos,exact pe invers decat sunt ele, de catre capii "clubului gospodinelor"(astia nu merita apostrof-ai inteles ce si cum scriu?") ? Sa intelegi bine semiotica mea, adica matematica scrisului! Te rog!
Pentru ca acolo, pe strada soldatilor Pop,nu exista luminatie. E doar strada ascultatorilor si aplaudacilor si a nevestucilor batute inca de sambata seara cu lostopana la coc spre a intelege ce "tre" sa voteze dumineca, si a bunicutilor intimidati si ei de cu seara, din doi in doi ani ,sa "bage" si ei ,niciodata intelesul lor vot popular.(vai ce subtilitati parfumate scriu si eu seara asta!)
Pentru ca acolo, adica in clubul papusarilor, s-a dezvoltat prea tare compozitul metaplazic al rautatii si prostiei. Si inversiunea competentionala. Adicatelea ,forta prostiei, manifesta in relatia dintre usturoi si butoane!!!
Acum ai inteles de ce am optat eu pentru parul "de capra "la carpatin?
Am avut si eu, mancarimile mele, ce vrei?

Lun Apr 26, 2010 8:29 pm

Sa ma iertati domnule Hosu daca "explicatiile" mele nu v-au convins. De fapt voiam sa va sugerez ca atribuirea unor porecle care nu au nici o semnificatie in viata noastra reala ,de catre indivizii care au incercat sa rastoarne scara valorilor la rasa carpatin, are la baza acelasi comportament deviat si acelasi scop ca si in cazul atribuirii cainilor nostri de "defecte" care nu exista.Scopul este usor de intuit:inducerea in randul opiniei publice a ideii conform careia rasa CRC a fost creata de catre un individ obscur, undeva pe la portile fabricii de electrozi de la Turda. Cu totul fals. Incet, incet, lumea se convinge de adevar.Oamenii cu capacitate de a discerne se lamuresc cu cine au de a face si se dezic de mediocritate, cautand lumina si valoarea.
Dupa cum bine stiti, parul la cainele de rasa Ciobanesc Romanesc Carpatin, TREBUIE sa fie ASPRU, jucand rolul unui acoperis care alunga ploaia de pe caine, dedesubtul acestei protectii, existand subparul des si moale care asigura caldura corpului supus unei sumedenii de intemperii, deci temperaturilor scazute. Desi interesant, acest subpar, asigura si o relativa constanta a temperaturii la nivelul pielii, fapt deosebit de benefic cainelui si in perioada caldurilor sufocante din anotimpurile calduroase.Cu alte cuvinte , parul acestui caine este si un ecran termo-hidro-izolant care se compune din doua straturi:sectiunea sau stratul cu rol termic, si aceea cu rol" hidro".
Acest tip de "acoperis" a fost creat in timp, datorita exercitiului continuu la care a fost supus acest caine ("functia creaza organul")
Asadar parul aspru la carpatin nu a fost votat in adunarea generala a gospodinelor de pe strada Sld. Popa (asa cum au fost votate poreclele noastre, folosind chiar si votul tremurand al unor batranei prostatici, adusi "in misiune"la Cluj, sa faca la senectute fapte de care le este pesemne o nemarginita rusine si care le accentueaza probabil Parkinson-ul blestemat care nu le lasa batranetile-n pace) ci este o creatie a naturii, inteligent dirijata spre satisfacerea nevoii acestui caine de a supravietui .

Joi Apr 29, 2010 8:59 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul