Acum este Lun Sep 24, 2018 1:27 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
 Cum trebuie sa arate un carpatin 
Autor Mesaj

Locaţie: P. Neamt
Mesaj Re: Cum trebuie sa arate un carpatin
De-a lungul timpului, am avut ocazia sa ascult , in ring, arbitraje mai mult sau mai putin detaliate. Exista arbitri carora le face o deosebita placere sa intre in amanunte si sa descrie cainele nostru. Marturisesc sincer ca am o deosebita stima pentru acesti arbitri care incearca sa justifice calificativul acordat desi este aproape imposibil sa faci o descriere anatomica corecta, intr-un timp atat de scurt. De aceea, am observat,acesti arbitri, folosesc de multe ori o terminologie simplificatoare.
In mai multe astfel de ocazii, am auzit expresii de genul:”arcada incisiva, arcade zigomatice” sau chiar “zigomotii”.Evident ca m-am repezit in Anatomia cainelui, dar, surpriza , termenii erau oarecum diferiti insa defineau cam aceleasi oase ca cele la care se referiserau arbitri. N-am avut inca ocazia sa port cu acestia un dialog pe tema mentionata dar , m-a ajutat un studiu sumar, in limita timpului disponibil si a posibilitatilor de intelegere a acestei ramuri dificile care este Osteologia , sa incerc sa definesc , fara pretentii, termenii cu pricina.
1.Arcada zigomatica. In anatomia cainelui este descris osul zigomatic si procesele zigomatice, frontal si temporal. Osul zigomatic , face parte din oasele fetei si delimiteaza in partea inferioara cavitatea orbitara.Procesul zigomatic frontal pare a fi un proces osos care este dezvoltat in partea interioara a osului care delimiteaza deasupra ochiului, cavitatea orbitara. Mai simplu spus, cred ca “arcadele zigomatice”sau zigomotiile” daca este sa utilizam terminologia arbitrului, sunt oasele care imprejmuiesc ochiul cainelui in partile temporale, frontale si iferioara.
De ce a fost necesar ca arbitrul in cauza sa fie pus in situatia de a utiliza termeni atat de tehnici pt. a descrie fata acelui caine?Pentru ca, desi carpatin , provenind dintr-o canisa cu mari pretentii, exemplarul in cauza avea oasele zigomatice care formeaza adevarate arcade in jurul ochilor, foarte pronuntate, foarte mult iesite in afara, ceea ce, ii dadea o infatisare aparte.Sunt aceste tipuri de “arcade zigomatice” bombate,specifice rasei Ciobanesc Romanesc Carpatin? Ce influienta au ele asupra faciesului si aprecierii corecte a liniei stopului? Sunt intrebari carora le veti da raspuns cu cea mai mare usurinta.

2.In anatomia cainelui este definit osul incisiv.In acest os sunt practicate cavitatile dentare ale incisivilor.Succesiunea acestor cavitati impreuna cu legaturile dintre ele si imbracamintea gingivala, formeaza un contur continuu in partea inferioara a maxilarului superior sub forma de arcada. Arbitrul a simplificat spunand, arcada incisiva.
Daca privim din fata botul cainelui, arcada incisiva este o linie dreapta, a carei lungime difera de la rasa la rasa , de la sex la sex si bineinteles , este proportionala cu varsta cainelui pana la sfarsitul perioadei sale de crestere.
Vazuta de sus, aceasta suprafata de contur, este o suprafata curba, mai mult sau mai putin inchisa. Daca ne referim de pilda la botul unui mascul de carpatin asa cum se referea arbitru, aceasta arcada trebuie sa fie moderata. O arcada prea deschisa si lunga, este specifica unui bot cu aspect retezat, necizelat, grosolan. Socot ca un astfel de bot este si prea gros. Este posibil ca intr-o astfel de situatie raportul cranio-nazal sa fie corect.
Imi cer iertare daca am facut aprecieri gresite. Oricare dintre D-stra ma puteti corecta.

Lun Iun 22, 2009 3:01 pm

Pentru toti cei incepatori,Cum trebuie sa arate un Carpatin:cand mergeti la o expozitie, ascultati tot ce spune arbitrul sau inregistrati mai multe demonstratii ale arbitrilor si sigur punand cap la cap, va iesi cea ce spune standardul.Albescu Robert, proprietar Canisa de Caraiman

Lun Iun 29, 2009 4:58 pm

Imi pare rau ca am amanat pana acum sa ma inscriu pe acest forum, pentru ca am gasit aici informatii multe si complexe, care m-au ajutat foarte mult sa imi formez o perceptie cat mai corecta, sper eu, asupra ciobanescului carpatin.
Sunt Corina Szasz, proprietara femelei Ezana ot AralDream, si cu toate ca in acest moment am o singura femela de carpatin, sper ca am dovedit - in masura posibilitatilor mele - pasiunea mea pentru aceasta rasa.
Dl. Balan apreciez foarte mult informatiile pe care le-ati oferit aici, expuse cu mult bun simt si obiectivism, avand ca scop educarea si informarea celor ca mine, care mai au inca multe de invatat, si analizarea acestor aspecte la modul acesta va duce cu siguranta la evolutie.

De aceea pun si eu cateva poze cu femela mea, si doresc parerile celor mai experimentati:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

am pus mai multe fotografii, la varste diferite ale femelei, primele doua fiind de la varsta de 2 ani, a treia de la varsta de 1 an si ultimele de la 2 ani si jumatate.

Dum Iul 05, 2009 9:20 am

Locaţie: Piatra Neamt
Deoarece noi suntem in continuare la sectiunea "cap", ma voi referi deocamdata doar la capul Ezanei Ot Aral Dream. Incerc sa uit faptul ca mama Ezanei a fost produs de selectie al Canisei de Troian si sa fiu cat mai critic cu putinta. Dealtfel voi incerca sa dau si eu exemple de carpatini care imi apartin, mai buni sau mai putin buni. In felul acesta , prin exemple, sa conturam in final concluzii cu privire la capul ideal, adica cel descris in standardul rasei.
Revenind la capul Ezanei,cred ca e unul aproape perfect, cu proportii ideale, facies tipic acestei rase, excelent pigment al trufei , buzelor si ochilor,stop ideal, bot de marime corecta, cu sectiune conforma standardului, urechi de marime medie, adica ideala, corect prinse si corect purtate, ochi expresivi, frumos desenati.Totul se aseaza ca la carte pe o osatura a capului perfecta, fara rupturi de armonie. Intr-un cuvant aceasta femela are un cap foarte frumos,corect din punct de vedere anatomic,plin de expresivitate, cizelat, desi la o prima vedere, lasa impresia unei latimi insuficiente a craniului si arcadei incisive.Insa femela scoate foarte bine in evidenta diferentierea necesara de un mascul, diferentiere cunoscuta sub denumirea stiintifica de dimorfism sexual.
La timpul potrivit am sa-mi exprim parerea cu privire la parti anatomice mai putin reusite, pentru ca si Frumoasa Ezana, asemeni atator exemplare reusite de carpatin, are neimplinirile ei.(si manechinele au in ochii lor in primul rand ,dar si al juratilor, minusurile lor,nu-i asa?)

Dum Iul 05, 2009 5:47 pm

G.Balan scrie:
Deoarece noi suntem in continuare la sectiunea "cap", ma voi referi deocamdata doar la capul Ezanei Ot Aral Dream. Incerc sa uit faptul ca mama Ezanei a fost produs de selectie al Canisei de Troian si sa fiu cat mai critic cu putinta. Dealtfel voi incerca sa dau si eu exemple de carpatini care imi apartin, mai buni sau mai putin buni. In felul acesta , prin exemple, sa conturam in final concluzii cu privire la capul ideal, adica cel descris in standardul rasei.
Revenind la capul Ezanei,cred ca e unul aproape perfect, cu proportii ideale, facies tipic acestei rase, excelent pigment al trufei , buzelor si ochilor,stop ideal, bot de marime corecta, cu sectiune conforma standardului, urechi de marime medie, adica ideala, corect prinse si corect purtate, ochi expresivi, frumos desenati.Totul se aseaza ca la carte pe o osatura a capului perfecta, fara rupturi de armonie. Intr-un cuvant aceasta femela are un cap foarte frumos,corect din punct de vedere anatomic,plin de expresivitate, cizelat, desi la o prima vedere, lasa impresia unei latimi insuficiente a craniului si arcadei incisive.Insa femela scoate foarte bine in evidenta diferentierea necesara de un mascul, diferentiere cunoscuta sub denumirea stiintifica de dimorfism sexual.
La timpul potrivit am sa-mi exprim parerea cu privire la parti anatomice mai putin reusite, pentru ca si Frumoasa Ezana, asemeni atator exemplare reusite de carpatin, are neimplinirile ei.(si manechinele au in ochii lor in primul rand ,dar si al juratilor, minusurile lor,nu-i asa?)

Va multumesc pentru raspuns, in momentul acesta trebuie sa recunosc ca mi-a crescut putin inima :) , dar cu toate astea astept cu interes sa ajungem cu discutiile si la alte parti ale carpatinului, chiar si acele parti mai putin "implinite" ale Ezanei :), deoarece aceste discutii ma vor ajuta mult in alegerea unui mascul pentru prima monta a femelei mele.

Dum Iul 05, 2009 9:11 pm

Daca tot suntem la sectiunea "cap" v-as ruga sa faceti cateva referiri
la capul femelei Hera de Troian (femela frumoasa in opinia mea) si mai ales
la forma si marimea urechilor acestei femele.
Cred ca ar fi util sa dezvoltati acest aspect al ''urechii" la rasa carpatin,aspect .
dealtfel destul de controversat printre crescatorii acestei rase.

Lun Iul 06, 2009 7:42 pm

Tot la sectiunea cap, as vrea sa discutam despre ce inseamna bot prea gros, si ce inseamna bot prea subtire la un carpatin (vulpoid, veveritzoid si cum a mai fost numit... nu conteaza). Cam pana unde sunt variatiile acceptate, si cam de unde devine "prea"...

Lun Iul 06, 2009 8:33 pm

As spune mai degraba ca “ar fi bine “sa dezvoltam impreuna aspectele legate de marimea, forma, portul si locul de prindere al urechilor la rasa Ciobanesc Romanesc Carpatin precum si acelea referitoare la bot.
Standardul rasei spune(citez din memorie), ca urechile acestui caine nu sunt prea mari , de forma triunghiulara , cu varful usor rotunjit, prinse putin mai sus de linia ochilor si sunt bine lipite de obraji.Evident ca aceasta descriere se bazeaza literalmente pe observatii care au in vedere armonia, bunul simt.Si logica. Un caine de oi, asa cum s-a afirmat initial carpatinul, nu poate avea urechi de pontator sau prepelicar, dar nici de chaw-chaw.Si marimea urechii acestui caine este rezultatul muncii la care a fost supus de-a lungul timpului. Chiar daca plictisesc, revin asupra unui adevar de necontestat:functia creaza organul. Poate ca marimea urechii la carpatin trebuie sa fie atat de mare incat sa nu-l ploua si ninga in cap,sa o poata purta lipita de obraz dar si atat de mica incat sa poata auzi cu usurinta apropierea pradatorilor.
Revenind la standard, ce inseamna, nu prea mari? Chinologii masoara si dau raspuns concret. Rolul examenului de selectie este tocmai acela de a pune in forma exprimabila din punct de vedere tehnic, descrierea textuala. Din masuratori rezulta ca dimensiunile medii ale urechii la mascul de pilda , variaza intre :
-lungime:13-14 cm
-latime:8-9cm.
Chiar si aceste valori concrete nu caracterizeaza singure marimea ideala, intrucat marimea urechii depinde si ea de marimea capului si a cainelui.Conform Dr. Bugariu, dupa cum aratam, partea de importanta a urechii in aprecierea idealului este de doar 5 procente, ceea inseamna ca pana la urma tot bunul simt , aspectul general conteaza mai mult. Am constatat insa ca, crescatorii, tin mai mult la detalii decat arbitri iar lucrul acesta nu este intamplator.
Poate ca, doua exemple concrete ar elucida mai mult decat orice alte explicatii ce inseamna o ureche prea mare si ce inseamna una prea mica. In primul caz exemplul meu este Hera de Troian, in celalalt, masculul postat de Marco in 07.06.2009 pe acest topic. In cazul carpatinului, expresia lui Horatiu, devenita dicton latin “aurea mediocritas”se potriveste de minune.
Considerentele mai sus mentionate sunt in general valabile si la bot.Standardul spune ca lungimea botului ideal trebuie sa fie egala cu a craniului, ba, chiar putin mai mica. Marimile medii ale latimii si adancimii,masurate in planul de sectionare median, variaza la masculi, destul de putin in jurul valorii de 10cm. Si aceste masuratori insa , sunt orientative , statistice.Aspectul general este acela care il indreptateste de multe ori pe arbitru sa decida contrar parerii celor care asteapta nerabdatori cu ruleta pe marginea ringului. A nu se pierde din vedere ca forma sectiunii, ovala ,este rezultatul marimii perimetrului botului.Un bot de forma patrata in sectiune, va fi indicat de o valoare mai mare a perimetrului. In general insa, botul este judecat impreuna cu intreg capul. Si e logic sa fie asa.
Concluzia ar fi ca atat urechea cat si botul pot varia intre anumite limite, asa incat aspectul general al capului sa nu faca trimitere la o alta rasa.

E foarte posibil sa fiu contrazis. Astept cu interes si parerile Dumneavoastra cu privire la aceste aspecte.

Lun Iul 06, 2009 11:07 pm

Dupa parerea mea este greu de epuizat un subiect atat de complex.De retinut insa ca acesta este tratat pentru cei care cunosc cat de cat cainele de rasa Ciobanesc Romanesc Carpatin.In caz contrar ar trebui luat totul de la zero. Adica de la metodele de cunoastere verificate ,specifice domeniului la care ne referim:observatia, analiza si comparatia.
Cred ca cea mai comoda si mai uzitata metoda este a observatiei simple. Avand ca fundament anumite cunostinte despre carpatin, ne este la indemana sa observam ca un anumit exemplar are botul subtire sau prea gros, urechea prea mare sau prea mica.Totul insa se raporteaza pe de o parte la cunostintele noastre despre carpatini si pe de alta parte la ansamblul general care ne ofera prilejul de a judeca proportiile.
Metodele de analiza sunt si ele complicate, necesitand corelatii anatomice sau masuratori.
Asa cum spuneam in cadrul clubului national, sunt organizate examene de selectie in cadrul carora sunt masurate partile anatomice determinante in aprecierea tipului ideal.
Acest lucru insa nu este suficient in stabilirea calificativului cainelui, intrucat o valoare matematica a marimii vizate nu spune ca atare nimic daca nu este raportata la ansamblu, ansamblu care trebuie comparat cu un MODEL.
In fine, degeaba este o parte anatomica observata si masurata si considerata corecta sau incorecta daca este izolata de alte parti anatomice analoage, apartinand altor exemplare. De aceea, cred ca ochiul “judecatorului”trebuie sa aiba in vedere, o totalitate a exemplarelor in randul carora se gaseste si exemplarul examinat.Comparatia ofera prilejul luarii unei decizii finale acolo unde celelalte metode nu sunt suficient de relevante.
Daca avem in vedere toate acestea, cred ca realizam cat de responsabila este activitatea arbitrului, pentru ca ,NUMAI descrierea sa si calificativul acordat de el sunt oficiale in activitatea de selectie.
Avand in vedere aceste considerente, va lansez provocarea de a compara de pilda, capatanile Zarazei, Ezanei si Herei.Interesant, nu?

Lun Iul 13, 2009 9:49 pm

Foarte interesant! Numai ca nu stiu cine se incumeta sa faca acest lucru.
Unii nu au cunostintele necesare altii nu au curajul ...
Cred ca tot d-voastra ar trebui sa faceti o analiza comparativa corect
argumentata (asa cum dealtfel ne-ati obisnuit) din care sa invete si altii.
Personal prefer capatana femelei Ezana (nu stiu de ce) dar per ansamblu
o prefer pe Hera.

Mar Iul 14, 2009 10:00 pm

Radule,pune te rog o poza cu capul femelei care ti-am dat-o, sa o vedem si noi.

Mie Iul 15, 2009 8:27 pm

Dati-mi voie sa nu fiu in totalitate de acord cu d-stra domnule Hosu. Am convenit deja , ca nu e nevoie sa fim atoatestiutori si sa tratam aceste aspecte cu ifose de oameni se stiinta.Cine detine mai multe cunostinte ca noi, n-are decat sa ne contrazica cu argumente si sa ne ajute astfel sa aflam si noi adevarul. Altminteri, suntem doar niste amatori care incercam intr-un cadru civilizat, de club, sa dezbatem anumite nelamuriri sau sa ne perfectionam cunostintele.
Vorbeati despre curaj?Pai, daca te impinge nevoia cunoasterii sa zicem, trebuie sa nu stai ascuns. Oricum suntem supusi greselilor. Se spune ca cine vorbeste mult, spune multe prostii, cine tace mult ascunde multa prostie.Si uite ca, din nou ajungem la concluzia ca cea mai potrivita cale, e cea de mijloc.
Sa revenim insa la capatanele celor trei fete. Dupa cum se stie, capul este cea mai expresiva parte a corpului cainelui,in functie de care se apreciaza frumusetea, inteligenta,temperamentul si caracterul acestuia.Marimea si dispunerea oaselor fruntii,pana in regiunea crestei sagitale(dosul capului)in partea superioara si apofiza angulara a mandibulei(zona de articulare a mandibulei), in partea inferioara, marimea botului , marimea stopului, regiunea si linia nasului, marimea si pigmentatia trufei, a parului si mucoaselor, modul de afrontare a buzelor, marimea lor ,forma si expresia obrazului, marimea, forma, expresivitatea si pigmentatia ochilor, care dau expresia fetei, marimea, locul de inserare si portul urechilor, toate impreuna trebuie avute in vedere atunci cand se compara un caine cu standardul (modelul ideal)al rasei sale.Aceste elemente formeaza un ansamblu. De multe ori, chiar daca toate sunt ca la carte, ceva nu suna bine.Adica ansamblul nu este perfect . Alteori, desi unele componente nu sunt perfecte, ansamblul pare ideal. Ochiul celui avizat insa va avea intotdeauna in vedere REZULTATUL, adica aspectul general al capului in particular si aspectul general al cainelui, atunci cand trebuie luata decizia de atribuire a calificativului, sarcina dificila care insa nu este de competenta noastra in mod oficial ci a arbitrului de rasa.

Cred insa ca nu am spus nimic despre capul Herei. Este mai impozant decat al celor doua surori despre care am vorbit deja, mai puternic. Desi uscat si cizelat, cu o corecta constructie anatomica si o carnatie si pigmentatie corecte.Din pacate insa, urechile acestei femele sunt mai grele. Si eu cred ca Ezana are un cap mai bun decat Zaraza sau Hera.

Lun Iul 20, 2009 7:31 pm

Locaţie: P. Neamt
Imi cer iertare ca nu pot fi ordonat in situatia de fata. In mod normal, aspectele tehnice ale capului ar trebui disecate pana la capat. Ma gandeam de pilda la un lucru neexplicat in expozitii, din pricina timpului sumar pus la dispozitie arbitrului.Este vorba de corelatia intre distanta intre axele mandibulare si latimea craniului ,sau, distanta dintre urechi, care, evident, trebuie si ea corelata cu latimea craniului
Este posibil ca aceste aspecte tehnice sa plictiseasca.Nu-mi pot insa imagina ca intr-un club national , aceste chestiuni sa nu fie dezbatute. In fapt o rasa nu se poate construi decat pe stiinta, pe truda, pe scoala.

Mar Iul 21, 2009 7:42 pm

D-le Balan,aceste particularitati mentionate mai sus ,ar trebui dezbatute in club si ca sa fie posibila "dezbaterea",trebuie sa ne intalnim(toti membrii,conducere,etc,o sedinta)

Mar Iul 21, 2009 8:15 pm

Foarte adevarat domnule Albescu, numai ca , mi se pare, au trecut vremurile acelea , cand ne-am fi putut permite sa despicam firul in patru in "sedintele "despre care amintiti. E bine macar , ca avem la dispozitie calculatorul. Cum-necum si aici putem trata probleme de mare importanta pentru rasa. Este esential sa vrem sa aflam .Deoarece am provocat aceasta dezbatere, incerc in masura timpului meu liber sa o duc la bun sfarsit. N-as fi dorit sa imi asum rolul de om care stie de toate si da raspunsuri ca pe vremea "Atelierului literar". Observati insa ca interesul pentru chestiuni tehnice este oarecum limitat.Pesemne ca, asa cum spuneam si altadata, aspectul general, face mai mult ca orice. Pentru asta insa, consider ca trebuie "sa ai ochi", adica experienta si cunostinte teoretice.
Totusi, daca considerati ca mai pot fi discutate probleme tehnice referitoare la cap, le asteptam.

Mar Iul 28, 2009 7:31 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul